۞ النبی صلی الله علیه و آله:
يَا عَلِيٌّ حُبُّكَ إِيمَانٌ وَ بُغْضُكَ نِفَاقٌ وَ كُفْرٌ. (معانی الاخبار، ج1، ص206)

موقعیت شما : صفحه اصلی » تَوَسَدِالصبرَ وَ اعتنق الفقر
  • 09 جولای 2019 - 2:16
  • 4706 بازدید
  • منبع : متن سخنرانی مرحوم
تَوَسَّدَ الصَّبرَ وَ اعتَنِقِ الفَقرَ – شب اول
تَوَسَّدَ الصَّبرَ وَ اعتَنِقِ الفَقرَ – شب اول

تَوَسَّدَ الصَّبرَ وَ اعتَنِقِ الفَقرَ – شب اول

جوادالائمه سلام الله علیه فرمود:صبر را بالش خودت قرار بده و با فقر دست به گردن شو

دانلود سخنرانی

خلاصه سخنرانی:

روایت دارد که گاهی فقر سر از کفر درمی آورد.یعنی فقر انسان را کافر می کند.و این روایت را هم شنیدید که من لا معاش له لا معاد له.کسی که دنبال امور معاشش نرود و نداشته باشد این آدم معادش در خطر است،قیامتش در خطر است.

تکلیف ما با فقر چیست؟اگر آدمی فقیر شد و اگر انسانی نداشت چکار بکند؟

خود پیغمبر بگیرید تا ائمۀ دیگر،همه در تاریخ مشهود است و در هر کتابی که شما زندگی ائمه را بخواهید مطالعه بکنید، یک بخش از زندگی ائمه مربوط به رسیدگی ائمه به فقرا است.کمک های امیرالمؤمنین به فقرا معروف است،حضرت مجتبی همینجور، سیدالشهدا همینجور،و همه و همه.یک تکلیف پولدارها نسبت به فقرا دارند یک تکلیف فقرا نسبت به پولدارها.

مؤمن عزت دارد.مؤمن عزت نفس دارد.پول قرض نمی کند.خدا هست و خود خدا هم راهش را یاد داده است.(و اسئل الله للفضله)از خدا بخواهیدو تکبر فقیر در مقابل غنی عبادت است.

تواضع پولدار هم در مقابل فقیر عبادت است.یعنی او وقتی رسید باید کوچکی بکند.

سراغ داریم فقرایی را که وضع مالیشان خیلی خراب است ولی راستی اگر با شمشیر آنها را ریزریز کنند حاضر نیستند در مقابل یک پولدار تواضع کنند تا چه برسد به اینکه از دینشان دست بردارند.نمازشان از من و شما خیلی مرتب تر روزه شان با همان نان خالی از من و شما خیلی مرتب تر، باقی برنامه هایشان از من و شما خیلی مرتب تر، با همان وضع می سازد.نمی خواهیم بگوییم این وضع خیلی خوب است باید بسازد.

اسلام می گوید مؤمنین باید فقیر و غنیشان در هم بجوشند.

آن که اسلام می خواهد انجام بدهد و میخواهد مؤمنین عمل بکنند و محقق بشود این است که مؤمنین از حال هم مطلع باشند.

و این واقعا یک مصیبتی است که بین مردم جامعه ما دیوارهای خیلی قطور وجود دارد که هر کسی با تیپ خودش فقط رفاقت می کند. آن هم مبنای تیپ مسئله پول و مادیات است.

بنابراین آنچه مسلم است این است که انسان باید با فقر مبارزه کند اما سخن در این است که اگر آمدیم و انسان در یک وضعی قرار گرفت که نشد…چه باید کرد؟ باید ساخت.آن وقت اینجا دیگر اسلام واقعا یک برنامه دیگری دارد که ما به آن برنامه عمل نکردیم. راست می گویم عمل نکردیم. آن که عمل کرده است نتیجه را گرفته است. آن برنامه چیست؟ آن برنامه راستی گدایی کردن از خدا است.

واسئل الله بالفضله. از فضل خدا بخواهید. این راهی است که در همه قضایا اسلام به انسان یاد می دهد که انسان بداند همه کاره خداست.

جوادالائمه سلام الله علیه فرمود:صبر را بالش خودت قرار بده و همانجور که از راه می آیی خسته به بالش تکیه می دهی خستگیت می رود، در مشکلات زندگی به بالش صبر تکیه کن.

خوشا به حال کسی که چشمش به دست خدا باشد نه به دست مردم. خداست که بالا می برد و خداست که پایین می آورد.

خدایا تو مالک همه ملک هستی هستی و تو کسی هستی که به هر کس بخواهی ملک می دهی سلطنت و حکومت می دهی و از هر کس هم بخواهی می گیری. به هر کس بخواهی عزت می دهی و به هر کس می خواهی ذلت می دهی.

1 دیدگاه

  1. خدا مرحوم خبازیان زاده رو بیامرزه واقعا منبرهای ایشان پربار و پرثمر بود و هست.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*